ZE ŽIVOTA FIREM ... magazín OSJESTERKA.cz

nebankovní hypotéky bez registru

Jsou nebankovní hypotéky bez registru výhodné?

Máte vyhlédnutý dům svých snů? Nebo se vám zalíbil nějaký pozemek, na kterém byste chtěli stavět? Než se pustíte do realizace stavby, musíte si zajistit vhodné financování. A věřte, že financování je běh na dlouhou trať. Pojďme se podívat, zda jsou nebankovní hypotéky bez registru výhodné.

Nejvýhodnější způsob, jak získat peníze na financování vlastního bydlení, je hypotéka. Kromě bankovních ústavů však existují i nebankovní hypotéky. Ale když se řekne nebankovní, spousta lidí dává od produktu ruce pryč, protože s nebankovními domy má spojené nekalé praktiky. Pozor, existují i férové nebankovní domy, které vám mohou nabídnout velmi výhodné podmínky.

Jak se sjednávají hypotéky v bance?

Částky, které jsou potřebné na pořízení nemovitosti, se pohybují v řádech statisíců až milionů. Je tedy logické, že žadatel o hypotéku musí splnit řadu podmínek – doložení příjmu, absence v registru dlužníků a podobně. Banka chce mít jistotu, že poskytuje peníze bonitnímu klientovi, který je schopen splácet. Další podmínkou u bankovních hypoték je doložení účelu použití peněz.

Jaké jsou výhody nebankovní hypotéky?

U nebankovních hypoték na vás čekají mírnější podmínky. Nebankovní společnosti po svých klientech požadují, aby byli občany České republiky či některé země EU trvale žijící v naší zemi. Musíte vlastnit nemovitost, případně mít svolení vlastníka nemovitosti, kterou budete ručit. A musíte být v zaměstnání alespoň tři měsíce. Z toho plyne, že nebankovní společnosti někdy nevyžadují doložení příjmu, dokonce ani nemusí nahlížet do registru dlužníků.

Podmínky se však liší. Každá společnost má stanovené podmínky jinak. A proto je potřeba si zjistit, co musíte splňovat u konkrétních nebankovních domů.

Na co si dát pozor?

Stejně jako u banky, tak ani u nebankovní společnosti není hypotéka zadarmo. Musíte zde platit úrok. Nebankovní hypotéky mají vyšší úrokovou sazbu než bankovní hypotéky, ale stále jsou tyto sazby výhodné. A nebankovní společnosti poskytují částku maximálně do 70 %, případně 80 % z tržní ceny nemovitosti.